Cyfrowy Bloger

Upwork Polska

W tym wpisie wezmę pod lupę znany wszystkim freelancerom serwis – Upwork. Każda osoba pracująca w sieci, a w szczególności Ci którzy szukają zleceń powinni poznać tą platformę. Na co zwrócić uwagę zakładając konto, jak pozyskać pierwszych klientów i ile można zarobić? Zapraszam do lektury

 

Co to jest Upwork?

Upwork to platforma dla freelancerów, na której możesz zostać zatrudniony do wykonywania różnego rodzaju prac i usług. Jako wolny strzelec możesz wykonywać takie prace jak: wprowadzanie danych, copywriting, seo, prowadzenie profili w social mediach, projektowanie stron itd. Zarabiać można praktycznie z każdego miejsca na świecie. Co ważne, niezależnie od tego czy jesteś początkującym czy też ekspertem, serwis daje spore możliwości niezależnie od posiadanego doświadczenia.

Na chwile obecną Upwork to największa platforma licząca ponad 18 milionów freelancerów, którzy staje zarabiają na zleceniach.

 

Sprawdź wpis jak założyć bloga i zarabiać na nim

 

Jak działa Upwork

Cały proces komunikacji na linii freelancer i klient jest jasny i przejrzysty, wszystko się dzieję wewnątrz platformy.

 • Freelancerzy mają przed sobą ogromny marketplace z ofertami pracy, które na bieżąco są publikowane przez firmy z całego świata. Do każdej oferty pracy można aplikować uzupełniając niezbędne dane.
 • Klienci i pracodawcy mogą szukać i kontaktować się na bieżąco z freelancerami, mogą wyszukiwać ich na podstawie filtrów w których określają pożądane umiejętności. Mogą wysyłać bezpośrednie zaproszenie do aplikowania.

W pierwszej kolejności musisz się zarejestrować i uzupełnić informacje na swoim profilu. Im więcej punktów wypełnisz tym lepiej, bo polubi Cię wewnętrzny system wyszukiwarki w ich systemie. System też podpowiada Ci, jak procentowo wypełniony jest twój profil informacjami. Po kliknięciu na pasek, pojawi się możliwość dodatkowego uzupełniania informacji o profilu. Jednym słowem – tworzysz wewnętrzne CV dzięki którym zdobędziesz klientów.

 

Upwork Polska - procent uzupełnienia profilu  Upwork Polska - uzupełnienie profilu

 

Freelancerzy i klienci mogą się wymieniać korespondencją w wewnętrznym komunikatorze. Przypomina to narzędzie Messengera na Facebooku.

Upwork Polska - messenger

 

Dzięki narzędziu do szybkiej komunikacji możecie być pewni szybkiego kontaktu ze zleceniodawcami, możesz bezpiecznie udostępniać pliki i otrzymywać płatności za swoją pracę. A po skończeniu zlecenia, zarówno Ty jak i klient możecie wystawić sobie nawzajem recenzję i ocenę, która pozytywnie wpływa na widoczność profilu.

Jak aplikować do zlecenia?

Po uzupełnieniu profilu to Upwork będzie samemu podsyłał Ci propozycje zleceń do których możesz aplikować. Będzie je wyświetlał na tablicy na podobnej zasadzie na jakiej Facebook wyświetla nam treści które lubimy. Tak więc możesz przeglądać tablice ze zleceniami z twoich kategorii, bądź tez skorzystać z wyszukiwarki. Wpisując daną frazę portal wyświetli Ci listę najnowszych zleceń.

Upwork Polska - tablica z ofertami pracy

Po kliknięciu w interesującą Cię ofertę zostaniesz przekierowany do okienka w którym zaznaczasz opcję SUBMIT A PROPOSAL. 

Pojawi Ci się nowe okno, w którym uzupełnisz dane na temat oczekiwanego wynagrodzenia, a także będziesz mógł uwzględnić list motywacyjny w których słowami zachęcisz, dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać twój potencjalny klient.

Co też istotne, za każde przystąpienie do aplikacji – pobierane są z twojego konta tak zwane “connecty” czyli połączenia. Dostajesz ich na starcie 10 sztuk i taką liczbę platforma przyznaje co miesiąc. Chyba, że skusisz się na konto Freelancer PLUS – wówczas będziesz otrzymywać 70 połączeń na miesiąc.

Są też dodatkowe gratisy, np dodatkowe połączenia za wygraną aplikacje itd. Możesz je też dokupić po cenie 0,15 USD za 1 connecta

Jaką prowizję pobiera Upwork

Upwork pobiera prowizję od w zależności od zarobków jakie wygenerujesz

 • prowizja 20% 0-500 USD
 • prowizja 10% 500,01  – 10 000 USD
 • prowizja 5% powyżej 10 000 USD

Tak więc im wyższa kwota która będzie widniała na zleceniu tym niższą opłatę pobierze od Ciebie Upwork. W przypadku gdy kwota realizacji wynosi załóżmy 800$ to za pierwsze 500 USD pobiorą 20% i 10% za pozostałe 300.

Prowizja jest pobierana z konta niezależnie od pakietu który posiadasz.

Jak wyglądają wypłaty w Upwork Polska

Upwork Polska oferuje kilka opcji wypłat. Możesz wypłacić środki bezpośrednio na konto bankowe lub skorzystać z procesorów płatniczych które współpracują z platformą. Tutaj trzeba uważać, aby spora część zarobionych środków nie poszła na wysokie prowizje.

 

 • Bezpośrednio do US Bank (ACH) — bezpłatnie
 • Bezpośrednio do banku lokalnego (poza USA) — 0,99 USD za przelew + niekorzystne przeliczenie kursu
 • Przelew w dolarach amerykańskich — 30 USD za przelew
 • Paypal – kurs i prowizje bardzo niekorzystne

Payoneer – jedna z korzystniejszych opcji, ponieważ koszt nie jest wygórowany i wynosi 2$ za transfer. Pod Payoneera podpinacie sobie kartę i wypłacacie środki.

 

Ile można zarobić na Upwork?

Tutaj standardowa odpowiedz – czyli, to zależy. Patrząc na freelancerów z USA – zarabiają średnio około 30 USD na godzinę, jednak kraj z którego wykonujesz pracę nie jest tak ważny, jak umiejętności które posiadasz. Jest to najważniejszy czynnik wpływający na twoje wynagrodzenie.  Ponadto, dochodzą do tego takie czynniki jak poziom wykształcenia, ilości i rodzaje projektów które wykonywałeś i recenzje które są na twoim koncie.

Istnieje wiele różnego rodzaju zleceń, a poniżej przykładowe średnie wynagrodzenia w zależności od niszy w której będziesz działać. Informacje o wynagrodzeniach bazują na źródle upwork.com

 • Copywriterzy | 20-30 USD/H
 • Redaktorzy | 25-35 USD/H
 • Programiści | 60 – 80 USD/H
 • Twórcy stron | 50-60 USD/H
 • Graficy | 40-45 USD/H
 • Transkrypcje | 20-25 USD/H
 • Księgowość | 30-35 USD/H
 • Marketing online | 50 USD/H
 • Analitycy danych | 55-65 USD/H

 

Upwork Opinie i podsumowanie

Freelancing to jedna z wielu metod zarabiania w Internecie, jeśli chcesz iść w tym kierunku i znaleźć swoich klientów za granicą – to serwis Upwork jest obowiązkową platformą na której powinieneś mieć konto. Potencjał zarobkowy jest tam bardzo duży, codziennie pojawiają się setki nowych zleceń do których możesz aplikować. Najcięższy jest początek, jednak wraz z upływem czasu, kiedy to nabędziesz pierwsze zlecenia i pozytywne recenzje, twoje konto rozwinie się dynamicznie i napływ kolejnych klientów będzie zdecydowanie łatwiejszy. Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji o rejestracji w tym serwisie. Życzę Ci wielu klientów, powodzenia!

 

 

 

 

 

 

 

 

Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *