Cyfrowy Bloger

DEFI – czyli zdecentralizowane finanse to szeroki termin odnoszący się do tworzenia aktywów i protokołów przy użyciu technologii Blockchain. DEFI jest przede wszystkim wykorzystywane przy tworzeniu produktów i usług finansowych, bez udziału pośredników.

W tym wpisie przedstawię najlepsze według mnie platformy DEFI. Mam nadzieję, że moje zestawienie pomoże Wam zdecydować, która opcja będzie najbardziej odpowiednia.

CO TO JEST DEFI?


Są to usługi finansowe które oparte są na łańcuchach bloków – w zdecydowanej większości usługi te są oparte na ethereum. Dzięki zdecentralizowanym finansom, można wykonywać operacje podobne do tych które robimy w bankach – udzielać pożyczek lub je zaciągać, kupować ubezpieczenia, handlować czy zarabiać odsetki za trzymanie danego aktywa.

Cały proces odbywa się zdecydowanie szybciej, ponieważ ma miejsce bez pośredników i osób trzecich. W DEFI transakcje odbywają się miedzy osobami (bez instytucji) tzw. peer-to-peer. System jest globalnie dostępny i anonimowy, a transakcje odbywają się szybciej niż przy tradycyjnej formie transferu środków.

Sprawdź moje inne artykuły dotyczące kryptowalut:

☑ Gdzie kupić kryptowaluty? przegląd giełd dla początkujących użytkownikówJaki portfel do Ethereum - lista bezpiecznych portfeliGdzie kupić kryptowaluty

Czym są DEFI tokeny?


Tokeny DEFI są odzwierciedleniem monety fiducjarnej, z tym że występują w wersji cyfrowej. Przekazują wartość w trakcie transakcji finansowej. Monety w tym systemie oparte są na natywnych sieciach blockchain.

Tokeny również mogą być używane jak hasła, w celu zapewnienia dostępów do danego zasobu – takiego jak np nieruchomości.

Czym są platformy DEFI?


Jest to zdecentralizowana platforma finansowa, która pozwala na dokonywanie transakcji bez konieczności udziału organów centralnych.

Zakres usług jest tutaj dosyć spory – przede wszystkim korzystamy z usług finansowych bez uwzględniania tradycyjnych kanałów jakich znamy. Brak udziału pośredników oznacza większe możliwości finansowe dla samych użytkowników. Przy tradycyjnych finansach, musimy korzystać z umów papierowych, natomiast tutaj wszystko warunkuje automatycznie technologia Blockchain i smart contracty – które automatycznie warunkują różnego rodzaju działania.

Na platformach DEFI możemy kupować i wymieniać tokeny, handlować aktywami, zaciągać pożyczki i wszystko to kontrolować w jednym miejscu. Można też udostępnić swoje aktywa w tzw. pule płynności – dzięki czemu można zarabiać odsetki. Pule płynności zapewniają płynność poszczególnym parom handlowym na zdecentralizowanej giełdzie.

Platformy DEFI


1. BINANCE

Najlepsze platformy defi - Binance

Pierwszą pozycje na mojej liście zajmuje Binance – jedna z najbardziej znanych i używanych giełd na świecie. Jest idealna dla osób które chcą mieć duży wybór zasobów cyfrowych.

Platforma ma w swojej ofercie ponad 600 kryptowalut – więc to dobry wybór, jeśli chcecie dywersyfikować portfel. Kupicie tutaj kryptowaluty oparte na DEFI (Avax, DAI, XTZ, UNI, LINK, SNX)

Jest również możliwość stakingu – czyli zarabianiu na odsetkach za trzymanie danego tokenu.

Opłaty są stosunkowo niskie – więc nie trzeba się martwić o wysokie prowizje i koszty transakcji.

PLUSY

2. Defi Swap

Defi Swap to dobre miejsce do wymiany i farmingu monet DEFI. Giełda daje możliwości pasywnego zarabiania poprzez staking – gdzie maksymalne APY (stopa zwrotu) może wynieść nawet 75%.

Twórcy platformy planują uruchomienie własnego rynku NFT – który będzie posiadać pełną gamę cyfrowych przedmiotów.

Na giełdzie nie podajesz danych osobowych przy rejestracji, wystarczy tylko połączyć swój portfel, aby korzystać z usług platformy.

W ofercie tej giełdy znajdziesz ponad 50 tokenów, które zostały utworzone na sieci Binance Smart Chain.

3. Kraken

Kilka kliknięć, szybka rejestracja i tylko 10 USD wystarczy aby zacząć działać na giełdzie Kraken. Na tej platformie można zakupić ponad 185 kryptowalut i zarabiać odsetki za pomocą stakingu.

Zalety platformy:

  • Giełda posiada akademie, która zapewnia dużo wartościowych poradników
  • Obsługa klienta na bardzo wysokim poziomie – wsparcie 24/7 w wielu językach
  • Możliwość zarabiania tokenów KRW (kraken) za trzymanie zasobów na platformie
  • Wysoka płynność rynku i zaawansowane funkcje takie jak depozyty zabezpieczające czy kontrakty futures.

4. NEXO

Platforma NEXO jest stworzona na bazie blockchainu Ethereum. Jedną z głównych ofert jest udzielanie natychmiastowych pożyczek. Odsetki z tego tytułu wynoszą od 8 do 16% w skali roku, wszystko zależy od tego ile wynosi zabezpieczenie depozytu.

Twórcy stworzyli token NEXO który ma bardzo przydatne funkcje:

  • służy jako zabezpieczenie pożyczki – koszty spłaty zostają wówczas obniżone z 16 na 8%
  • do spłaty pożyczki – koszty również spadną z 16 na 8%
  • trzymając token można liczyć na dywidendę wypłacaną raz w roku. Nexo trzeba trzymać dedykowanym portfelu.

Możliwa jest pożyczka 39 zasobów cyfrowych, w tym najbardziej popularnych – takich jak: BTC, ETH, ADA, XRP.

Możecie też zamówić kartę która posłuży jako środek płatniczy – gratisem jest tutaj cashback do 2% przy zakupach z użyciem tej karty.

5. COINBASE

Coinbase to platforma która jest bardzo przyjazna pod kątem interfejsu. Początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów z jej obsługą. Zakup pierwszych zasobów cyfrowych jest bardzo prosty i intuicyjny.

Rejestracja na tej platformie wymaga dokonania rejestracji oraz weryfikacji tożsamości. Giełda podlega amerykańskim regulacjom stąd dodatkowe zabezpieczenia które muszą być wdrażane. Mimo tego, cieszy się dobrą opinią dotychczasowych klientów – a sam staż platformy jest długi, bo giełda powstała w 2012 roku.

Podsumowanie

To była moja subiektywna lista najlepszych platform DEFI jakie są obecnie na rynku – wszystkie przetestowałem i to na Binance operuje najwięcej. Kolejne pozycje w rankingu są równie dobre i korzystają z nich miliony użytkowników.

Czy korzystałeś lub masz zamiar skorzystać z którejś z powyższych platform? Daj znać w komentarzu

Zapraszam Cię też do moich innych artykułów z kategorii kryptowaluty

Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *