Cyfrowy Bloger

Jaki portfel do ethereum

Ethereum to kryptowaluta która tuż po Bitcoinie jest drugim najpopularniejszym cyfrowym aktywem. Wraz ze wzrostem zainteresowania – nastąpiło zapotrzebowanie na portfele cyfrowe, na których można przechowywać środki. W tym artykule dokonam przeglądu kilku portfelów i odpowiem na pytanie Jaki portfel do ethereum wybrać, aby zachować jak największe bezpieczeństwo trzymanych aktywów.

Słowem wstępu – czyli bezpieczeństwo

Bardzo duża liczba poczatkujących użytkowników trzyma swoje kryptowaluty na giełdach i platformach transakcyjnych. Nie jest to nic złego w momencie kiedy deponujesz je przez krótki okres czasu.  Trzymając środki na giełdzie nie masz dostępu do kluczy prywatnych posiadanych aktywów. Realnym posiadaczem kryptowalut jest giełda – która może zostać zhackowana

, ogłosić upadłość lub dokonać tzw. “exit scamu”. Są to czarne scenariusze których trzeba być świadomym.

źródło: capital.com

Fakty są takie, że tylko w 2021 roku wartość skradzionych kryptowalut wniosła ponad 2.5 miliarda dolarów. W większości przypadków, są to hacki na giełdach i innych platformach transakcyjnych, gdzie zwykły użytkownik nie ma dostępu do kluczy prywatnych. Trzymanie środków na giełdzie przed dłuższy okres czasu jest bardziej ryzykowne niż trzymanie ich na portfelu. Warto więc wykonać kilka kroków, aby zapewnić większe bezpieczeństwo twoich pieniędzy cyfrowych.

Jaki portfel do eth będzie dobrym wyborem?

Ethereum kupisz na giełdzie Binance Zarejestruj się na Binance tutaj
Sprawdź metody zarabiania na kryptowalutach
Gdzie kupić kryptowaluty? Przegląd najlepszych giełd

Jaki portfel do Ethereum?

#1 Ledger Nano S

 

Jaki portfel do ethereum

Ledger Nano S to zewnętrzny portfel sprzętowy od francuskiego producenta. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskał bardzo dobrą renomę ze względu na swoje zabezpieczające funkcjonalności.
Z wyglądu przypomina zwykłego pendriva którego połączysz za pomocą kabla USB który jest w zestawie.

Instalacja jest bardzo prosta – podłączasz portfel do komputera, ustalasz swój czterocyfrowy/ośmiocyfrowy PIN za pomocą którego zawsze się będziesz logować i zapisujesz seed – czyli swój klucz w postaci 24 słów występujących po sobie. Warto je zapisać na kartce i schować w bezpiecznym miejscu, bo tylko dzięki temu będziesz w stanie odzyskać dostęp do środków w przypadku utraty lub zniszczenia portfela.

Po wstępnej konfiguracji instalujesz aplikacje Ledger Live z oficjalnej strony producenta i możesz już wysyłać i odbierać kryptowaluty

Na Ledgerze masz możliwość instalowania dodatkowych aplikacji zewnętrznych. Na przykład aplikacje Universal Second Factor (UF2) oferującą dodatkowe zabezpieczenia portfela czy też aplikacje pozwalające trzymać inne kryptowaluty.

 

#2 Trezor

 

 

Trezor One - portfel na sprzęt kryptowaluty - najbardziej zaufane przechowywanie na zimno do bitcoin, Ethereum, ERC20 i wielu innych (czarny) : Amazon.pl: Elektronika

 

Trezor to jeden z najstarszych ale i najbezpieczniejszych portfeli sprzętowych Ethereum czy Bitcoina. Jego system zabezpieczający niweluje ryzyko hacka dzięki wydłużeniu czasu oczekiwania po wprowadzeniu błędnego kodu PIN. Mechanizm ten działa w taki sposób, że potencjalny haker potrzebowałby aż 17 lat na odgadnięcie 30 haseł. Ty otrzymujesz pełną kontrolą nad kluczami, które generowane są w trybie offline. Hasło składa się z 24 słów wygenerowanych automatycznie przez urządzenie -wyświetlają się tylko i wyłącznie na ekranie Trezora.

Kryptowaluty przechowywane są w sposób wygodny i przyjazny dla użytkownika.  Cały proces przesyłania aktywów zrobisz w 3 prostych krokach:

  1. Podłączasz Trezora za pomocą USB do komputera. Logujesz się na stronie Trezor Wallet i otwierasz zakładkę Wyślij
  2. Wybierasz docelowe aktywo – Możesz skorzystać też z Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Dasha, Dogecoina, Zcasha i innych
  3. Wpisujesz adres docelowy, kwotę do przelania i potwierdzasz transakcje.

#3 Metamask

 

 

Metamask to portfel Ethereum który zainstalujesz jako rozszerzenie w przeglądarce internetowej. Pozwala na szybki dostęp do środków ale i również do biblioteki zdecentralizowanych aplikacji. Aplikacje te oparte są o sieć Ethereum lub innych zdecentralizowanych giełd (DEX). Portfel jest zintegrowany z takimi przeglądarkami jak Chrome, Edge, Firefox i Brave.

Jak zainstalować Metamask?

  1. Wchodzimy na https://metamask.io/download/ i instalujemy Metamaska w przeglądarce

2. Ustawiamy hasło oraz zapisujemy SEED – czyli frazę losowo wygenerowanych słów, które posłużą do odzyskiwania dostępu do portfela.

Instalacja metamaskLightbox

3. Po ustawieniu hasła i klucza dostępu – masz gotowy główny panel wyglądu portfela. Wysyłanie Ethereum jest proste – zaznaczasz SEND, wprowadzasz adres odbiorcy i gotowe.

Bezpieczeństwo portfela stanowi klucz prywatny – który generujesz podczas instalacji. Trzymając środki np na giełdzie – twoje środki przechowywane są na platformie – do których nie posiadasz klucza. Na Metamasku klucz prywatny jest przechowywany w danych przeglądarki. Zwiększa to bezpieczeństwo – jednak nie jest to ten sam poziom co zewnętrzne portfele sprzętowe. Pamiętaj, że gdy trzymasz dużo środków i chcesz zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa – lepiej będzie skorzystać z Trezora lub Ledgera.

 

 

#4 Trust Wallet

Trust Wallet to portfel kryptowalut w postaci aplikacji mobilnej na urządzenia IOS i Android. Za projektem stoi najbardziej popularna na świecie giełda Binance. Umożliwia handel wieloma aktywami cyfrowymi, pozwala zarabiać pasywnie na niektórych projektach poprzez “staking”  i udostępnia przeglądarkę Web3 – dając dostęp do zdecentralizowanych aplikacji.

Korzystamy w 3 krokach

  1. Pobierasz aplikacje ze sklepu PLAY lub AppStore
  2. Potwierdzasz zgodę warunków licencyjnych
  3. Generujesz frazę 12 słów – zapewniającą Ci dostęp do kopii zapasowej portfela

Po ukończeniu instalacji będziesz mieć dostęp do głównego widoku portfela:

 

 

Zalety o których warto napisać:

  • W aplikacji masz możliwość zakupu interesujących Cię krypto za pomocą podpiętej karty kredytowej
  • Możesz zarabiać za trzymanie niektórych krypto – na tzw. stakingu od kilku do kilkunastu procent rocznie
  • Umożliwia deweloperom integracje z dApps.
  • Daje kontrolę nad kluczami prywatnymi

 

 

Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *