Cyfrowy Bloger

Coraz więcej firm przenosi się do Internetu. Pandemia Covid-19 spowodowała znaczne przyspieszenie rozwoju handlu elektronicznego i sprzedaży usług internetowych. Co za tym idzie, pojawiły się nowe możliwości dla osób chcących wejść w ten rynek. Rozpoczynając działalność w Internecie, trzeba wziąć pod uwagę własne umiejętności, zainteresowania, zasoby czasowe oraz zapotrzebowanie na rynku. W tym artykule odpowiem na pytanie: Jaki biznes internetowy opłaca się założyć w 2022 roku. Pomysłów jest wiele, przedstawię te najlepsze – mam nadzieję że się zainspirujesz i pomogę Ci podjąć decyzję.

Jaki biznes internetowy?

Poniżej przedstawiam listę najbardziej opłacalnych na chwile obecną pomysłów:

1# Sklep internetowy

Covid przyśpieszył rozwój branży e-commerce o dobrych kilka lat. Dynamika wzrostu jest ogromna i szacuje się, że do 2025 roku globalny rynek e-commerce będzie wart 1 bilion dolarów. To oczywiście stwarza możliwości biznesowe i wpasowanie się ze swoim pomysłem w zapotrzebowanie na rynku.

W przypadku e-commerce istnieje wiele opcji, które możesz obrać prowadząc handel. Jeżeli zależy Ci na niskim progu wejścia w ten biznes, możesz oprzeć swój pomysł na dropshippingu.

Dropshipping to dobra opcja dla początkujących, ponieważ nie musisz realizować zamówień, wysyłać produktów samodzielnie ani mieć stanu magazynowego.

Dropshipping to jeden z najbardziej dochodowych pomysłów na biznes w sieci – pod warunkiem że odpowiednio się za to zabierzesz. Jest to proces, w którym detaliści internetowi sprzedają produkty od hurtowników, ale dostawcy zarządzają całą wysyłką. Sprzedawca musi tylko wygenerować zamówienia online i wysłać informacje o wysyłce do hurtownika lub producenta.

Polecana platforma do stworzenia sklepu internetowego to np. shoper

W tym poradniku przedstawiłem bardziej obszerny artykuł na ten temat

#2 Blog

Blogowanie to starsza i jedna z najbardziej znanych metod. Jednak ta forma biznesu ewoluowała. Kiedyś blogi były rodzajem dzienników, gdzie autorzy pisali na temat ich zainteresowań, pasji czy prywatnego życia. Teraz jest to narzędzie marketingowe, które może przynosić regularne zyski.

Kiedy prowadzisz inny biznes internetowy niż blog, prawdopodobnie sprzedajesz jedną z tych rzeczy:

 • Twój czas, czyli doradztwo lub konsultacje
 • Produkty (ecommerce)
 • Cudze produkty (afiliacja, marketing partnerski)

Dzięki monetyzacji bloga możesz sprzedawać wszystko co powyższe z jednej strony internetowej dzięki czemu zarabiasz więcej.

To co jest istotne, to trzeba odrzucić zwykłe porady dotyczące blogowania i od pierwszego dnia nastawić się na to, aby twój blog był prowadzony jak firma – która zarabia. Przy odpowiedniej strategii i podejściu będziesz w stanie generować przychody w ciągu miesięcy, a nie lat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak założyć bloga i postępować z formułą, która przyniesie ci szybsze osiąganie profitów to przeczytaj mój osobny artykuł na ten temat

-> Kompleksowy poradnik dotyczący zarabiania na blogu

Omówiłem tam takie aspekty takie jak:

 • Wybór dochodowej niszy z przykładami
 • Jak wybrać nazwę domeny i skorzystać z jednego z najlepszych hostingów w dobrej cenie
 • Jak zainstalować całą platformę do obsługi bloga – czyli WordPressa wraz z niezbędnymi wtyczkami.

#3 Kursy online

Jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie lub pasjonujesz się tematem na którego pozyskiwanie wiedzy jest zapotrzebowanie, możesz to zamienić na spory dochód. Nie musisz mieć własnego zaplecza w postaci strony internetowej z ruchem – możesz skorzystać z gotowych platform, na których dotrzesz do odbiorców od razu.

Strefa kursów – polski serwis gdzie możesz sprzedawać swoją wiedze w postaci kursów

Udemy – to zagraniczny odpowiednik, jeśli chcesz docierać ze swoimi kursami to zagranicznych rynków

Kurs online to niskoinwestycyjny pomysł biznesowy na generowanie pasywnego dochodu. Wszystko, co musisz zrobić, to przygotować instruktaż wideo czy też pdfa wyjaśniającego temat, który znasz, a następnie umieścić go na platformie do sprzedaży kursów lub na osobistej stronie internetowej.

Nie inwestujemy tutaj pieniędzy tylko czas w zaprojektowanie wartościowego kursu. Wymaga to wysiłku z góry, ale jeśli uda Ci się zaprojektować popularny, wartościowy kurs będziesz zarabiać pieniądze na bieżąco.

Napisałem więcej o sprzedaży kursów i innych produktów cyfrowych w tym artykule

Kategorie które cieszą się dużym zainteresowaniem to:

źródło udemy

#4 Projektowanie grafik dla firm

Projektanci grafik łączą obrazy, słowa i grafikę przekazując niezbędne informacje o marce lub produkcie w takiej formie, aby zaangażować odbiorców. Wykorzystają elementy projektu, takie jak kształty, kolory, linie i tekstury, aby wykonać szereg prac które zamienią się w idealny dla klienta projekt.

Jest wiele firm poszukujących grafików, którzy pomogą im w budowaniu wizerunku marki.

Możesz projektować materiały marketingowe do portali społecznościowych, po plakaty, logo, banery czy ogólne projektowanie stron. Możliwości tutaj jest naprawdę wiele

Zleceń możesz szukać zarówno w Polsce 🇵🇱 na takich portalach jak np. oferia – gdzie codziennie dodawana jest spora liczba ogłoszeń na różne kategorie

inne przykłady polskich serwisów dla grafików:

 • useme.eu
 • oferteo
 • olx
 • biznes oferty

Za granicą 🌎:

 • upwork
 • fiverr

Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie a chciałbyś się rozwijać i iść w tym kierunku, jest wiele dostępnych kursów czy tutoriali na Youtube. Polecane programy na początek twojej drogi to Photoshop lub Adobe inDesign.

#5 Kanał na Youtube

Kanał na Youtube

Wraz z rozwojem streamingu i video na żądanie, Youtube stał się potężną platformą video obfitującą w wartościowe treści. Chociaż rynek się częściowo nasycił, to wciąż istnieje wiele możliwości dzięki którym możesz założyć i monetyzować swój kanał.

Wybierz niszę którą się pasjonujesz, aby tworzyć wciągające i angażujące filmy. Im więcej wyświetleń i subskrybentów zyskasz tym więcej będziesz zarabiał. Przeciętny Youtuber zarabia od 3 do 5 USD na 1000 wyświetleń.

Zanim założysz swój kanał zapoznaj się z wytycznymi YouTube, aby móc zarabiać na swoich treściach (wytyczne dla twórców)
Zainwestuj też w dobrą kamerę i mikrofon, aby tworzyć wysokiej jakości treści.

Lista popularnych, dochodowych nisz na Youtube

 1. Finanse i inwestycje
 2. Filmy edukacyjne
 3. Samochody
 4. Lifestyle
 5. Moda i ubrania
 6. Rozrywka
 7. Gotowanie
 8. Technologia i gadżety
 9. Opinie i recenzje
 10. Fitness
 11. Muzyka
 12. Gry Video/ Poradniki do gier

#6 Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych to cenna umiejętność na którą cały czas jest zapotrzebowanie.

Możesz wystartować od tworzenia stron internetowych dla znajomych i rodziny, tak aby szlifować swoje umiejętności. Istnieje wiele kreatorów stron internetowych, które mogą pomóc Ci wejść w ten rynek. Elementor czy Wix to kreatory które pozwolą stworzyć profesjonalną stronę.

Nie musisz oczywiście bazować na kreatorach, jeśli chcesz się rozwijać to warto zasięgnąć edukacji z zakresu kodowania w językach komputerowych, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Istnieje kilka darmowych lub tanich kursów online, które mogą pomóc w nauce kodowania i rozpoczęciu pracy nad tworzeniem stron internetowych. Znając się na kodzie będziesz miał większe możliwości wdrażania integracji czy pomysłów swojego klienta, co przełoży się na wynagrodzenie za twoją pracę.

Możesz rozpocząć swoją karierę, oferując konkurencyjne ceny za swoje usługi, a następnie powoli przekształcać ją w bardziej lukratywny biznesplan, umacniając swoje portfolio. Pamiętaj, aby od początku stworzyć własną stronę na którą umieścisz swoje dotychczasowe projekty.

#7 Produkty z własnym nadrukiem

Kolejną opcją dla e-commerce jest stworzenie marki opartej na sprzedaży niestandardowych produktów z własnym projektem nadruków. Istnieją strony takie jak cupsell – które biorą na siebie logistykę. Ty jesteś odpowiedzialny za stworzenie unikalnego projektu, który będzie widniał na twoich bluzach, koszulkach lub kubkach. Prowizja wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Proces zarabiania na cupsell – serwisu na którym założysz sklep z produktami z własnym nadrukiem

#8 Copywriting – pisanie tekstów na zlecenie

Copywriting to proces pisania materiałów promocyjnych, których celem jest główne przekonanie odbiorcy do podjęcia działania – może to być przykładowo dokonanie zakupu czy wyrażenie zgody do pozostawienia kontaktu biznesowego.

Jako copywriter tworzysz teksty do materiałów promocyjnych, uwzględniając w tym:

 • strony internetowe/sprzedażowe
 • reklamy
 • e-maile
 • bilbordy
 • informacje prasowe
 • Formularze rejestracji
 • Posty do mediów społecznościowych
 • inne materiały marketingowe

Jest bardzo duży popyt na autorów i twórców treści. Jeśli masz zacięcie do tworzenia ciekawych historii, masz lekkie pióro i potrafisz pisać artykuły – możesz przekuć swoje umiejętności na dochodowy biznes.

Na Facebooku są specjalne grupy dla freelancerów/agencji gdzie stale publikowane są posty z poszukiwaniem osób do pisania tekstów:

Nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem zlecenia, publikowanych ofert jest kilkanaście dziennie, a to tylko jedna grupa którą znalazłem

https://www.facebook.com/groups/130069100910352

Zleceń oczywiście możesz szukać również na innych serwisach:

 • useme.eu
 • oferteo
 • olx
 • biznes oferty

Za granicą 🌎:

 • upwork
 • fiverr

Ile zarobisz jako copywriter?

Dużo zależy od specyfiki tematu na który będziesz pisał – bazując na informacjach z serwisu contentwriter.pl stawki są następujące:

#9 Afiliacja 

Marketing afiliacyjny polega na promocji produktów lub usług danej marki w zamian za otrzymanie prowizji.

Możesz przykładowo założyć bloga, w którym będziesz opisywać recenzje i rankingi produktów – przekierowując swoich odbiorców do porównywarki typu ceneo, gdzie otrzymasz wynagrodzenie zarówno za zakup za twoim pośrednictwem jak i również kliknięcie do sklepu, ponieważ firmy e-commerce chętnie płacą za takie kliknięcia.

Tutaj opisałem proces zakładania bloga krok po kroku
Tutaj otrzymasz jeden z najlepszych hostingów z polską obsługą
W tym miejscu rozpisałem szerzej temat afiliacji

To jest przykład strony która zarabia powyżej 10 tys złotych miesięcznie na reklamach i afiliacji:

https://doktorfit.edu.pl/

Strona ma 3 lata i właśnie została wystawiona na sprzedaż na zagranicznej platformie flippa.com za kwotę 57,500 USD
Jest to jeden z wielu takich przykładów:

Witryna publikuje artykuły dotyczące diety, odchudzania i zdrowego odżywiania. We wpisach można znaleźć linki afiliacyjne do produktów które pokrywają się z tematyką bloga.

Tak przedstawiają się średnie miesięczne zarobki z ostatniego roku.

Możesz stworzyć takiego bloga publikując treści na których się znasz lub którymi się pasjonujesz. Do każdego rodzaju produktów znajdziesz możliwości zarabiania na afiliacji.

#10 Inwestycja w strony internetowe

Ten rodzaj działalności z reguły wymaga więcej ilości czasu, jednak potencjalne zarobki mogą być bardzo wysokie. Możemy kupować strony internetowe już zarabiające a następnie:

A) Rozwijać SEO, publikując nowe treści i kontynuować zarabianie
B) Rozwijać SEO, publikować nowe treści i sprzedać stronę z zyskiem 💰

Flippa to zagraniczny portal sprzedaży biznesów internetowych, kupisz tam strony które już zarabiają stabilnie od kilku lat. Ruch i monetyzacja jest weryfikowana przez serwis co zapewnia nam bezpieczeństwo transakcji.

Cały proces zaczyna się od zakupu strony internetowej która już zarabia, ale ma jeszcze większy potencjał na rozwój. Na flippa jest wielu sprzedawców którzy tworzą strony, osiągają dany pułap monetyzacji i wystawiają witrynę na licytacje. Tutaj jest okazja dla Ciebie, aby znaleźć serwis z takim potencjałem.

#11 Inwestycja w domeny internetowe

Wirtualne nieruchomości dają możliwości realnego zarobku , w zależności od tego ile czasu jesteśmy w stanie na to poświęcić i jak zaangażujemy się w temat. Zaletą tej metody jest fakt, że nie trzeba posiadać dużych środków na inwestycje, domeny można zakupić już od kilku zł – a gdy ich potencjał sprzedażowy się zwiększy, to zainkasujemy zysk.

Aby zacząć zarabianie na domenach, dobrze będzie mieć konto na największej polskiej giełdzie domen – aftermarket.pl

W jakie domeny inwestować?

Trzeba obserwować i analizować rynek, jeżeli zauważysz jakiś trend – to możesz zarejestrować dowolną ilość domen ukierunkowaną na dany temat.  Przykładem takiego trendu jest np. NFT – czyli niewymienialne tokeny cyfrowe. Temat ten przeżywa w ostatnich miesiącach ogromny BOOM. Osoby inwestujące w domeny o tej tematyce mogły zarobić niemałe pieniądze.

Inne aspekty na jakie warto zwrócić uwagę:

 • na początku warto się skupić na domenach z rozszerzeniem PL
 • nie kupuj domen z przedrostkami czy myślnikami
 • unikaj długich domen kilkuczłonowych
 • warto szukać domen krótkich, z jednym słowem lub skrótem.

gdzie sprzedawać?

 • Giełdy dla domen typu aftermarket lub zagraniczne odpowiedniki
 • Portale ogłoszeniowe typu OLX
 • Fora internetowe i grupy na Facebooku
 • Bezpośredni kontakt mailowy do inwestorów

#12 Konsultant SEO

Konsultanci SEO są potrzebni w jednym głównym celu: mają pomóc klientom w osiągnięciu możliwie najwyższych pozycji i rankingów w wyszukiwarce Google. Aktualizacje algorytmu występują bardzo często, w związku z tym coraz trudniej przechytrzyć konkurencję w wyszukiwarkach.

Jeśli posiadasz dobrą znajomość SEO – możesz rozważyć tego typu działalność – głównie dla firm posiadających witryny i sklepy internetowe.

Dobry konsultant pomaga analizować jak radzi sobie strona danej marki, potrafi określić strategie zwiększenia ruchu i klientów.

#13 Zarządzanie profilem na Facebooku/Instagramie

jaki biznes internetowy - zarządzanie profilami na Facebooku i Instagramie

Osoba odpowiedzialna za zarządzanie profilami firmy w mediach społecznościowych wykorzystuje techniki marketingu społecznościowego, aby zwiększyć widoczność marki, przyciągnąć obserwujących i zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Obejmuje to tworzenie treści, kreowanie grafik czy kontakt z influencerami.

Każda marka zdaje sobie teraz sprawę znaczenia mediów społecznościowych i ich roli marketingowej. Zarządzanie własnymi kontami nie jest opcją dla właścicieli firm ze względu na inne zadania którymi trzeba się zająć. Firmy wolą zlecić tą pracę osobom które na mediach społecznościowych się znają i potrafią publikować w ich imieniu takie treści, które będą spójne z profilem działalności firmy.

Agencje zgarniają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za pojedyncze publikacje postów.

Facebook posiada bardzo obszerny program szkoleniowy Facebook Blueprint który jest darmowy – możesz z niego skorzystać jeśli chciałbyś się rozwijać i iść w tym kierunku.

#14 Ankiety

Ta opcja nie sprawi, że staniesz się bogaty, ale jest to sposób dzięki któremu będziesz w stanie dorobić kilkaset złotych do swojej pensji. Możesz wykonywać tą pracę w wolnym czasie i nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Otrzymujesz wynagrodzenie za wykonywanie różnych akcji, takich jak: wypełnienie ankiety, instalacja gry lub aplikacji

, obejrzenie reklamy.

Zaczynasz od rejestracji w serwisie – wypełniasz dane dotyczące twoich zainteresowań i pochodzenia. Dzięki tym informacjom platformy będą mogły doprać najbardziej dopasowane ankiety.

Jedną z najbardziej popularnych i dochodowych platform jest Ysense – tu się zarejestrujesz

każdego dnia pojawiają się tam pojedyncze ankiety za które dostajemy od kilkudziesięciu centów do kilku dolarów. Czasami trafiają się perełki więc warto się zarejestrować i obserwować.

Pozostałe serwisy godne uwagi:

 • poznaj.to
 • surveyo24
 • greenpanthera
 • bizzopinion

#15 Czas na twój ruch!

Wszystkie wymienione przeze mnie pomysły mogą pomóc Ci wygenerować dochód na dobrym poziomie, nawet przy niskim koszcie inwestycji. Daj znać w komentarzu który pomysł jest dla Ciebie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *