
Coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem inwestycji w kryptowaluty. Potencjalnie szybki zarobek potrafi rozpalić wyobraźnie, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać. Owszem, kryptowaluty dają możliwości, dzięki którym możemy stać się bogatsi, ale z drugiej strony – obarczone są wysokim ryzykiem poniesienia strat. Osoby poczatkujące, w szczególności narażone są na pułapki, które czają się na każdym kroku. Do tego tematu trzeba podejść z pokorą, nie podpalać się i dobrze przemyśleć każdą podjętą decyzję.
Od dobrych kilku lat zwiększa się aktywność deweloperów w branży technologii blockchain, powstają nowe projekty oraz start-upy. Dzięki rozwojowi, pojawiają nowe możliwości, z których my, użytkownicy możemy skorzystać.
Jeśli chcesz zacząć zarabiać na kryptowalutach, ale do końca nie wiesz w jaki sposób możesz pomnożyć swój kapitał – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawię w nim kilka najpopularniejszych sposobów zarabiania i uwzględnię na co zwrócić uwagę, aby szybko nie stracić środków.
Najważniejsze linki
Binance – największa globalna giełda kryptowalut
Zonda – największa polska giełda kryptowalut
Jaki portfel do Ethereum – lista 4 bezpiecznych opcji
1. ZASADA BUY&HOLD
Czyli Kup i trzymaj. Jest to jedna z najczęstszych metod zarabiania na kryptowalutach. Użytkownicy opierają swoją strategię na zakupie danego aktywa i czekają na wzrost wartości monety.
Potrzebna jest tutaj przede wszystkim identyfikacja stabilnych aktywów – najlepiej tych, które są w czołówce coinmarketcap i za którymi stoi dobra technologia i plan na rozwój. Ważne jest, aby zapoznać się white paper – czyli tzw. oficjalnym dokumentem zawierającym szczegółowe dane dotyczące projektu wraz z uwzględnieniem poszczególnych etapów rozwoju.
Jakie coiny w mojej opinii są najbezpieczniejsze?
Długofalowo jest to Bitcoin i Ethereum, jednak cyfrowych walut jest bardzo dużo i są też inne projekty za którymi stoi technologia i które mogą znacznie przybrać na wartości w ciągu kilku lat. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować każdy zasób w który masz zamiar zainwestować, zanim finalnie zdecydujesz się na HOLDING.
2. ZARABIANIE NA STAKINGU KRYPTOWALUT
Staking jest opcją o której zapewne słyszałeś. Daje możliwości pasywnego zarabiania, poprzez zdobywanie nagród za posiadane zasoby. Proces ten polega na trzymaniu określonej liczby tokenów, które docelowo będą użyte do zatwierdzania transakcji które odbywają się na sieci blockchain. W tym celu używa się m.in protokołu POS – czyli Proof of stake. Jest to bardziej energooszczędna alternatywa dla modelu Proof of Work, przy którym potrzebne jest posiadanie urządzeń górniczych (koparek) do wykorzystywania mocy obliczeniowych.
Jak stakować i gdzie?
- Giełdy np. Binance, Coinbase, Kucoin
- Portfele/aplikacje np. Exodus/Enno wallet
Przykładowo, na portfelu Exodus można stakować między innymi Tezosa, który na chwile obecną daję naliczenia na poziomie ok 6% w skali roku.
Naliczenia otrzymujemy średnio co 3 dni. Zakładając, że ktoś wszedł w projekt wcześnie i kupił tezosa kiedy był na dołku – teraz może mieć doskonały dochód pasywny dzięki tej opcji.
Każdy projekt ma swoje indywidualne zasady, na których oparty jest staking – więc inwestując w dane aktywo, pamiętaj aby zrobić research.
Moim zdaniem, stakować warto takie coiny, których nie planujemy w najbliższej przyszłości sprzedawać i traktujemy to jako długoterminową inwestycje.
Inne projekty które można stakować, sprawdzisz na https://www.stakingrewards.com/
Poniżej lista TOP 10 kryptowalut, które mają największą płynność. W kolumnie reward mamy aktualne naliczenia, które oparte są na aktualnych danych z blockchain.
PLUSY STAKINGU KRYPTOWALUT
– Oszczędność energii
– Dochód pasywny
– Szybkie transakcje
– Niskie opłaty i koszty
– Łatwy proces wejścia
– Nie potrzebujemy żadnych urządzeń
MINUSY STAKINGU
– Kiedy chcemy zastopować staking, przy niektórych projektach trzeba odczekać od kilku do kilkudziesięciu dni
– Cena za token/coina szybko może spaść, a wraz z nimi twoje odsetki
– W większości przypadków ulokowane tokeny są zamrożone
Moim zdaniem, największe ryzyko to fakt – że cena aktywa może nagle polecieć w dół. Dlatego zawsze warto brać to pod uwagę planując inwestycje. Są też projekty które oferują oprocentowanie od 30% w górę, wtedy powinna zapalić ci się ostrzegawcza “lampka”. Tego typu procenty oferowane są po to, aby zachęcić większą liczbę inwestorów – zarówno ceny jak i oprocentowanie mogę szybko się zmienić, dlatego dobrze jest bazować na stabilniejszych aktywach. Aby uniknąć niespodzianek, dokładnie przestudiuj dany projekt – są od tego oficjalne strony, kanały na reddicie, telegramie lub discordzie.
3. UDZIAŁ W AIRDROPACH (ROZDANIACH)
Airdrop w branży kryptowalut to akcje marketingowa, która polega na dostarczaniu darmowych monet lub tokenów na adresy użytkowników. Głównym celem jest zwiększenie świadomości i promocja nowej wirtualnej monety. Tokeny wysyłane są za darmo lub w zamian za niewielkie przysługi typu udostępnianie postów w social media. Czasami dostajemy airdropy też wtedy kiedy aktywnie korzystamy z jakiegoś systemu: np. obracamy środki na giełdzie.
Przykład airdropa
Patrząc wstecz, mogliśmy doświadczyć kilku airdropów które owocne były w bardzo wysokie profity. Jeśli ktoś odebrał airdropa i trzymał odebrane aktywa w portfelu – to wartość mogła być jeszcze większa, ponieważ wartość niektórych projektów rośnie z upływem czasu. Spójrzmy na przykład Uniswap, dla zobrazowania sytuacji.
Airdrop z którego sam skorzystałem to darmowe 400 tokenów Uniswap. Jest to zdecentralizowana giełda oparta na sieci Ethereum. Platforma umożliwia tworzenie m.in puli płynności dla kryptowalut opartych na standardzie ERC20. Możemy tam handlować w zdecentralizowany sposób.
Platforma nie posiadała własnego aktywa do 2020 roku. W końcu ogłosiła nadchodzący airdrop dla wszystkich użytkowników, którzy aktywnie korzystali z giełdy przed określoną datą. Wymagania nie były trudne, po prostu jeżeli korzystaliśmy z giełdy – to przysługiwało nam darmowe 400 tokenów UNI do odebrania. Cena tuż po starcie wahała się pomiędzy 2 a 4$, natomiast w tym momencie wynosi ok 22$
Jeśli ktoś poczekał ponad rok, aż do dnia w którym UNI osiągnęło swoje ATH. To mógł zarobić na tym rzucie aż 44 000 PLN.
Jest to jeden z wielu przykładów, trzeba powiedzieć otwarcie, że są też airdropy, gdzie tokeny są warte zero 🙂 dlatego trzeba dobrze analizować rynek, tak aby znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.
4. TRADING
Jest to przeciwieństwo pierwszej opcji. Inwestowanie długoterminowe oparte jest na strategii kupna i trzymania, natomiast tutaj skupiamy się na wykorzystaniu możliwości krótkoterminowych.
Niestabilność rynku sprawia, że tzw DAY TRADING jest trudny i obarczony wysokim ryzykiem. Ceny aktywów mogą drastycznie wzrosnąć lub spaść w krótkim okresie.
Jeśli chcesz odnieść sukces na tej metodzie, dobrze jest posiadać zmysł analityczny i techniczny – trzeba umieć obserwować i analizować wykresy i tutaj przyda się już nieco wiedzy i doświadczenia.
Jak rozpocząć?
Wystraczy nam laptop, telefon i stabilne połączenie internetowe. Kolejny krok to znalezienie odpowiedniej giełdy, z dużą płynnością i narzędziami które taki handel nam ułatwią.
Odpowiednim wyborem będzie amerykańska giełda Binance – która ma wiele narzędzi ułatwiających day trading.
Zarejestruj się na Binance tutaj
Sam Binance posiada akademie i artykuły w języku polskim, gdzie cała strategia inwestowania dziennego – jest rozpisana w tym artykule
5. ARBITRAŻ
Kolejna metoda jest oparta na arbitrażu. Jest to działanie które polega na wyszukiwaniu różnić cenowych danych aktywów na różnych platformach. Bazując na tym sposobie możliwe jest osiągnięcie profitów poprzez zakup kryptowalut na jednej giełdzie i sprzedaż na drugiej – tam gdzie wartość aktywa ma wyższą cenę. Zyskiem jest różnica ceny zakupu a ceny sprzedaży.
Warto wiedzieć, że pomimo różnic cenowych które widzimy na giełdach – trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, które będą miały wpływ na wasz profit.
Pierwszym czynnikiem są opłaty za transfer środków z giełdy. Im większe opłaty, tym mniej opłacalny będzie arbitraż. Zwróćcie uwagę na przelewy ETH czy BTC – na chwile obecną sieci przesyłu danych są obciążone, co skutkuje wysokością opłat od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów.
Ważna jest też zmienność danego aktywa, jeśli jest bardzo wysokie – potencjalnie większe ryzyko poniesiecie podejmując próbę arbitrażu. W momencie kiedy dokonacie transferu z jednej giełdy na drugą, kurs może zmienić się na tyle, że zyski będą mocno zredukowane lub całkowicie utracone.

Schemat przedstawiający arbitraż na giełdzie.
6. Podsumowanie
Metod zarabiania na kryptowalutach jest kilka, staraj się dobrze przemyśleć strategie na której będziesz się opierał. Pamiętaj, że ten rynek nie wybacza błędów i bardzo dużo ludzi straciło na krypto swoje środki. Starannie dobierz swój schemat działania i nigdy nie trzymaj środków na giełdzie, zamiast tego lokuj je na kluczach prywatnych. Jest to żelazna zasada której trzeba się trzymać.