Cyfrowy Bloger

Facebook jest już z nami dobre kilka lat. Miesięczna liczba aktywnych użytkowników oscyluje w granicach 2 miliardów. Nic więc dziwnego, że wiele osób i firm próbuję wykorzystać ten serwis do zarabiania. Przy tak dużej popularności serwisu ma to jak najbardziej sens. W tym poradniku, przedstawię Ci jak zarabiać na Facebooku, wykorzystując kilka sprawdzonych metod.

Jak zarabiać na Facebooku?

 

1. Sprzedaż produktów na marketplace Facebooka lub na grupach sprzedażowych

 

W zależności od twojej bieżącej lokalizacji, zobaczysz szeroki wybór towarów i usług na sprzedaż na Facebook Marketplace. Jest to taki wewnętrzny OLX na Facebooku, tyle że darmowy i w mojej opinii z jeszcze większym potencjałem.

Ty jako użytkownik Facebooka możesz wybrać obszar geograficzny, z którego będą widoczne twoje produkty. Przykładowo, możesz skonfigurować wyświetlanie towarów w oparciu o określoną odległość od domu czy danej lokalizacji. Ponadto, możesz sprzedawać przedmioty zarówno używane jak i nowe. Dzięki temu możesz zarabiać niezależnie od tego czy jesteś firmą czy też indywidualnym użytkownikiem chcącym dorobić jednorazowo. Twoi znajomi mogą w łatwy sposób udostępniać twoje ogłoszenia

, dzięki czemu trafią do jeszcze większego grona odbiorców.

https://www.facebook.com/marketplace/

Przykładowa lista kategorii produktów

, które możesz sprzedawać.

2. Sprzedawaj za pomocą Fanpage

 

Jeśli chcesz zarabiać na Facebooku korzystając ze swojego fanpage’a, powinieneś regularnie tworzyć angażujące treści na które ludzie będą reagować i będą je cenić. Dzięki temu zbudujesz bazę aktywnych użytkowników, do których możesz docelowo kierować posty zachęcające do zakupu produktu lub usługi. Możesz również rozważyć dodanie reklam na Facebooku, aby szybciej zbudować większe zasięgi swoich postów sprzedażowych.

W przypadku reklam, dobrze jest opierać się na zasadach lejka sprzedażowego. Czyli najpierw promować treści – budując intencje zakupową pokazując użyteczność produktów lub usług. Dopiero w następnym etapie, kiedy zdobędziesz wystarczającą ilość kliknięć czy wyświetleń – możesz myśleć nad sprzedażą za pomocą tzw “remarketingu” czyli ponownego docierania do użytkowników którzy dokonali wcześniej interakcji z twoją stroną.

Więcej na temat Facebook Ads w osobnym artykule na blogu.

Jak zarabiać na facebooku - lejek sprzedażowy

 

3. Zarządzaj profilami stron innych firm.

Jeśli znasz się na mediach społecznościowych, potrafisz pisać angażujące treści które przyciągają uwagę odbiorców – ta metoda zarabiania jest dla Ciebie.  Możesz poszukać firm które nie mają zbyt dużo czasu na obsługę swoich profili i chętnie powierzą to komuś kto się na tym zna.

Do twoich obowiązków będzie należeć:

  • Planowanie postów w mediach społecznościowych
  • Odpowiadanie na komentarze
  • Tworzenie grafiki w mediach społecznościowych
  • Monitorowanie danych kampanii reklamowych
  • Bieżąca komunikacja z odbiorcami na messengerze i komentarzach
  • Istnieje duża szansa, że będziesz musiał zarządzać kontem w mediach społecznościowych na innych platformach poza Facebookiem. Dlatego dobrym pomysłem może być przynajmniej zapoznanie się z większymi platformami, takimi jak Instagram, Pinterest i Twitter.

Nie każda firma ma na to czas, a korzyści wynikających z pojawiania się w mediach społecznościowych jest bardzo dużo. Budowane jest tam zaufanie społeczne danej marki,  a zdobyte zaplecze społeczności pozwala zwiększać świadomość na temat istnienia danej firmy i jej działalności.

Zleceń możesz poszukać m.in na useme lub oferii

 

4. Zarabiaj na Live’ach 

Zarabianie na Live'ach Facebooka

 

Jeśli nie boisz się kamery – live na Facebooku może być kolejnym ciekawym sposobem na sprzedaż czy też budowanie marki osobistej.

  • Możesz zarabiać tworząc live pokazujące produkty które sprzedajesz.
  • Nie ma przeszkód aby transmitować gry i otrzymywać dotacje od użytkowników
  • Możesz reklamować inne marki za pośrednictwem linków afiliacyjnych

 

Facebook cały czas rozwija obszar streamingu, dając autorom i twórcom treści coraz większe możliwości pod kątem urozmaiconych narzędzi czy samej monetyzacji.
Możesz o tym poczytać tutaj https://www.facebook.com/formedia/tools/facebook-live

 

 

 

 

 

5. Polecaj i zarabiaj

Korzystasz z różnych usług online i chciałbyś udostępnić to innym? Marketing szeptany to jedna z najbardziej skutecznych form reklamy. Firmy doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując bonusy za polecenie znajomego.

Możesz wysłać zaproszenia e-mail lub kliknąć przyciski udostępniania w mediach społecznościowych na swoim koncie, aby udostępnić link polecający. Jeśli Twój znajomy zarejestruje się przez Twój link polecający, możesz otrzymać bonus pieniężny.

 

6. Inwestycja w portal społecznościowy

To kolejna sugestia, którą możesz wykorzystać w celu wygenerowania dodatkowego zarobku na Facebooku. Jest jednak bardziej długoterminowa.
Chodzi oczywiście o kupno akcji na giełdzie. Facebook jest spółką notowaną na giełdzie w indeksie Nasdaq.

Symbol giełdowy Facebooka to FB i można go kupić u większości biur maklerskich.

To, że zarobisz tutaj pieniądze nie jest gwarantowane – pamiętaj że jest to giełda i tego typu inwestycje obarczone są ryzykiem.

Patrząc na wykres można zauważyć, że cena akcji rośnie wykładniczo z roku na rok. Facebook nie tylko rozwija swoją platformę, ale również inwestuje w inne aplikacje takie jak Instagram, Messenger czy WhatsApp.

 

 

 

Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *