Cyfrowy Bloger

Chcesz wiedzieć, jak założyć bloga kulinarnego który będzie przynosił dochody? Jesteś we właściwym miejscu. W tym poradniku przybliżę temat tworzenia strony, wyboru domeny, hostingu i szablonu. Opowiem też, jak można zarabiać na publikacji przepisów.

Branża blogów kulinarnych jest dosyć popularna i jest to jedna z najczęściej wybieranych nisz wśród blogerów. Stron o tej tematyce jest dużo – jednak spora część blogerów nie stosuje odpowiedniej strategii monetyzacji. Tworząc stronę według moich wskazówek, połączysz pasję z możliwością dodatkowego generowania zarobku.

W tym poradniku powiem Wam:

  • Dlaczego blog kulinarny to nie tylko dobry pomysł na stronę, ale także na biznes.
  • Jak założyć bloga kulinarnego w 5 prostych krokach
  • Jak zarabiać na blogu kulinarnym – najlepsze strategie

Dlaczego warto założyć bloga kulinarnego?

  • Założenie bloga może być bardzo dobrym pomysłem na biznes. Niezależnie czy będziesz to robić po godzinach, czy zajmiesz się tym pełnoetatowo. Możliwości generowania zarobku jest kilka i w tym wpisie Ci je przedstawię.

Mój blog zarabia m.in na afiliacji – czyli programach partnerskich. Jest to wynagrodzenie które można zarobić za polecenie produktu lub usługi. W moim przypadku jest to firma hostingowa – Hostinger.

We wrześniu 2022r tylko z tego jednego programu partnerskiego mój blog wygenerował 612$ czyli ok 3000 zł. Ten screen ma za zadanie pokazać Ci, jakie są możliwości fajnego zarabiania na własnej stronie.

Hostinger to jedna z topowych firm na świecie oferujących hosting, domenę i szybką instalacje WordPressa. W cenie 12 zł miesięcznie dostajesz cały pakiet tych usług.

Blog kulinarny również daje możliwości zarabiania na afiliacji i w kolejnych punktach pokaże Ci jakie są to programy i jakiego rodzaju produkty możesz promować.

  • Prowadząc bloga kulinarnego rozwijasz się. Szlifujesz umiejętności redaktorskie, a także realizujesz się w tym co lubisz czyli w gotowaniu i tworzeniu przepisów. Kiedy twój blog zacznie pozyskiwać obserwujących, satysfakcja z tego tytułu będzie ogromna. Pojawiające się możliwości zarobkowe na pewno będą miały czynnik motywujący do dalszej pracy.

Jak założyć bloga kulinarnego w kilku krokach


KROK 1: Zdefiniuj dokładną nisze wokół której będzie operował twój blog

Sama koncepcja założenia bloga jest łatwa, nieco trudniej jest zaplanować i zweryfikować tematykę na której chcemy się skupić. Czy ma być to nisza ogólna – szeroka, czy może specyficzna docierająca do wąskiego grona odbiorców. Wszystkie te decyzje będą miały znaczenie i wpływ na sukces twojego bloga.

Kiedy blog będzie skoncentrowany na danej tematyce – czytelnicy będą wiedzieć czego się spodziewać, a co za tym idzie będziesz wiarygodnym zasobem wiedzy w swojej dziedzinie i użytkownicy chętniej wejdą z tobą w relacje.

Jakie podkategorie możesz uwzględnić w planowaniu swojej niszy?

  • Recenzje kawiarni i restauracji

Możesz pisać inspirujące posty na blogu, które będą nawiązywać do lokalnych restauracji w danej miejscowości. Mogą być w formie przewodnika po okolicy, miejscowości, kraju. Możesz opisywać i analizować karty które są serwowane przez różne restauracje, rozszerzając lokalną świadomość odbiorców. Wpisy możesz uzupełniać vlogami które urozmaicą twoją stronę.

Jak wygląda taka strona? tutaj przykład bloga o recenzjach restauracji w Barcelonie https://www.barcelonafoodexperience.com/blog

Jak zarabiać na blogu kulinarmym, który ukierunkowany jest na recenzje restauracji? przede wszystkim możesz wyróżniać dane restauracje na stronie głównej, a także opisywać rankingi poszczególnych lokali i uwzględniać je na swojej liście – taka współpraca na pewno będzie owocna i zadowalająca dla obu stron. Za każde wyróżnienie możesz pobrać od kilkuset do nawet kilku tys złotych. Wszystko zależy od tego do jak wielkiej liczby odbiorców dociera strona internetowa.

  • Kuchnia domowa – przepisy na gotowanie i pieczenie

W tej kategorii kuchni domowej możesz udostępniać przepisy na swoje ulubione dania. W tym wypadku warto odtworzyć tradycyjne przepisy lub urozmaicić je swoimi składnikami – dzięki czemu przepis stanie się bardziej unikatowy. O to kilka fajnych pomysłów jak możesz wyróżnić się prowadząc bloga o kuchni domowej:

  1. Zrób recenzje urządzeń kuchennych które pomagają w kuchni
  2. Publikuj posty z przepisami które są podzielone na wygodne etapy np. potrawa w 5 krokach
  3. Twórz filmiki, zajawki i zdjęcia z przepisami i wrzucaj je na profil na Instagramie – w BIO dodaj link do bloga gdzie będzie można przeczytać cały przepis
  • zdrowa/wegańska/fit żywność

Możesz zaoferować swoim czytelnikom tematykę związaną ze zdrową żywnością:

  1. Pokaż zdrową żywność w kontekście zdrowia – np żywność obniżająca cholesterol itd.
  2. Pisz na temat znaczenia odżywczego i zaletach określonej żywności
  3. Przeprowadzaj wywiady z dietetykami/szefami kuchni
  4. Wyróżniaj najlepsze restauracje ze zdrową żywnością w regionie

Przykłady diet o jakich możesz pisać na blogu:

  • – dieta podstawowa
  • – dieta łatwo strawna
  • – dieta wysokobiałkowa
  • – dieta niskobiałkowa
  • – dieta bezglutenowa
  • – dieta lekkostrawna z modyfikacjami konsystencji:
    • – dieta przecierana
    • – dieta papkowata
    • – dieta płynna
    • – dieta kleikowa
  • – dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukrzycowa)
  • – dieta ubogoenergetyczna
  • – dieta z ograniczeniem tłuszczu
  • – dieta z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego (wrzodowa)
  • – dieta bogatoresztkowa (bogatobłonnikowa)

Jak założyć bloga kulinarnego

KROK 2: Wybierz nazwę dla bloga


Wybór dobrej nazwy dla boga może wymagać trochę czasu. Warto zwrócić uwagę na kilka cech które warto uwzględnić:

  • Krótki, prosty i łatwy do wpisania w przeglądarkę
  • Nazwa jest chwytliwa i łatwa do zapamiętania/wymówienia
  • Jest unikalna

Przykłady nazw popularnych blogów kulinarnych w Polsce:

  • Proste pesto
  • Kulinarna Maniusia
  • Ania gotuje
  • Wysmakowane
  • Kasia w garach

KROK 3: Wybierz hosting dla swojego bloga

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak o sukcesie twojego bloga w dużej mierze zależy hosting na którym jest postawiony serwis. Jeśli chcesz zapewnić swoim odbiorcom jak najlepsze doświadczenia, krótki czas załadowania treści, stabilność strony a także optymalne wyniki w wyszukiwarce – powinieneś postawić na hosting sprawdzony. Który cieszy się dobrą opinią i z którego usług korzysta wielu użytkowników.

Upewnij się, że wybierasz niezawodny hosting, który jest szybki i bezpieczny. Ważne jest też wsparcie techniczne, które będzie do twojej dyspozycji w razie mniejszych bądź większych problemów.

Hostingiem który spełnia moje oczekiwania jest Hostinger. Mają dedykowany hosting z możliwością szybkiej instalacji WordPressa. Działają nieprzerwanie od kilku lat i obsługują miliony zadowolonych klientów, w tym też mnie

Tutaj też warto od razu napisać, że jako jedni z nielicznych – mają zastosowaną technologię LiteSpeed która zapewnia wydajność, szybkość i znacznie większe bezpieczeństwo witryny.

plany pakietowe na hostinger.pl

Pakiet który będzie odpowiedni dla Ciebie na start to WordPress Starter – zapewnia optymalne i najważniejsze funkcje które będą potrzebne dla twojej strony.

KROK 4: Instalacja WordPressa na koncie Hostinger


Przechodząc przez etap zamówienia – na maila otrzymasz podsumowanie wraz ze swoimi danymi do logowania.

Po zalogowaniu się przejdź do sekcji panelu sterowania Hostinger i zaznacz Manage przy swoim hostingu

W pulpicie nawigacyjnym masz dostępnych kilka różnych opcji – Ciebie powinien interesować auto installer. To właśnie pozwoli Ci zainstalować automatycznie WordPressa dla twojego bloga:

Po zaznaczeniu opcji powyżej pojawi Ci się następujący ekran. Wybierz – WordPress

Teraz pozostaje Ci uzupełnić wszystkie niezbędne informacje dotyczące języka, tytułu witryny, nazwy użytkownika i hasła. Jak to zrobisz zaznacz “instaluj

KROK 5 – WordPress został zainstalowany! teraz czas na motyw


WordPress został zainstalowany więc teraz możesz już zalogować się do swojego konta i zarządzać całą stroną na platformie.

Mając WordPressa możesz już edytować motyw, wysłać niezbędne wtyczki i przede wszystkim zacząć dodawać treści. Jeśli stanąłeś na tym miejscu i nie wiesz jak skonfigurować motyw – zajrzyj na YouTube. Jest tam ogromna ilość darmowych materiałów, w których szybko nauczysz się konfigurować i wgrywać dany szablon na blogu.

KROK 6 – Zainstaluj niezbędne wtyczki


Jeśli chcesz założyć bloga kulinarnego to potrzebujesz pluginów. Wtyczki są niezbędnym elementem twojego bloga. Wzbogacają witryne o dodatkowe funkcjonalności. Mają wpływ na takie aspekty jak: bezpieczeństwo, dobre wrażenia użytkowników, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek itd.

Potrzebujesz pluginów takich które będą pozytywnie wpływały na rozwój twojego blogowego e-biznesu 🙂

Zainstalujesz je z poziomu menu po lewej strony: WTYCZKI -> DODAJ NOWĄ

Niezbędny TOP jaki według mnie warto posiadać to:

  • YOAST SEO
Yoast Seo

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie warto poczynić podczas pracy przy publikacjach wpisów. YOAST SEO to poręczne narzędzie które pomaga optymalizować treść, wybierać odpowiednie słowa kluczowe, dodawać tytuły przyjazne SEO dla każdej strony czy postu. Dodatkowo, co ważne – posiada praktyczne sugestie dotyczące ulepszeń poszczególnego wpisu.

  • JETPACK
JetPack

Jetpack to wtyczka posiadająca kilka bardzo ważnych funkcjonalności. Dzięki niej zwiększamy bezpieczeństwo witryny – chronimy ją przed spamem czy złośliwym oprogramowaniem. Ważna funkcja dotyczy również kopii zapasowej, która automatycznie zapisuje stan witryny.

  • MonsterInsights

Ta wtyczka służy do monitorowania z jakiego zrodzą pochodzą twoi odbiorcy. Być może prowadzisz działania marketingowe na Instagramie, Tik toku i Facebooku. Wtedy dobrze jest wiedzieć z jakich źródeł ruch jest najbardziej wartościowy. Które zrodlo ruchu generuje zakupy na stronie czy dłuższą wizytę użytkownika. To wszystko za pomocą integracji twojego bloga z Google Analytics bez ingerencji w manualną konfiguracje kodu.

  • WP FORMS

Za pomocą tego narzędzia ustawisz niezbędne formularze kontaktowe. Pomoże Ci to zebrać listę mailingową do potencjalnych klientów czy subskrybentów którzy będą chcieli być na bieżąco z treściami.

Ten kreator umożliwia łatwe tworzenie formularzy dotyczących listy mailignowej, zamówień online, płatności, ankiet itd. Wszystko jest bardzo intuicyjne i proste do wdrożenia – na zasadzie “przeciągnij i upuść”

  • SOCIAL ICONS

Social Icons pozwala wgrać miłe dla oka przekierowania do twoich mediów społecznościowych. Jest to idealna opcja dla bloga kulinarnego.

Blog kulinarny jak zarabiać


Jeśli chcesz wiedzieć jak zarabiać na blogu kulinarnym – to w tym punkcie przedstawię jedne z najlepszych metod które możesz wykorzystać w swojej strategii monetyzacji.

> Lista mailingowa

Jest to podstawa od której powinieneś zacząć już na wczesnym etapie twojej blogowej działalności. Im większa lista tym większy potencjał zarobkowy na stronie. Ważne, aby zacząć już od pierwszych dni zbierać listę osób.

Jak zbierać efektywnie osoby do listy mailingowej?

  • Oferuj gratisy (np film lub ebook z przepisami) taka forma będzie działała jak magnes na potencjalnych odbiorców.
  • Korzystaj z popupów i banerków które pojawiają się podczas lektury wpisów na stronie.
  • Kontaktuj się ze subskrybentami, oferuj dużo wartości aby cieszyć się dobrą renomą i zaufaniem czytelników.

Gdy uruchomisz płatny produkt – twoi subskrybenci będą jednymi z pierwszych którzy dokonają zakupu.

Wybróbuj GetResponse – narzędzie do budowania i powiększania swojej listy mailingowej

> Afiliacja

Marketing afiliacyjny polega na promowaniu czyiś produktów lub usług w zamian za otrzymaną prowizję. Na początku tego bloga pokazałem screena jak ten blog zarabia na afiliacji poprzez promocje m.in oprogramowania do hostingu.

Jak zarabiać na blogu kulinarnym za pomocą afiliacji? Podczas publikacji treści udostępniaj linki partnerskie do produktów których używasz na blogu.

Mogą to być produkty których często używasz w kuchni np. mikser albo robot kuchenny.

Zacznim zaczniesz promować produkty poprzez afiliacje, musisz zarejestrować się na specjalnej sieci afiliacyjnej, w której będziesz mógł wygenerować swój unikalny link do promocji.

Najpopularniejsze sieci afiliacyjne na rynek polski to:

CENEO
WEBEPARTNERS

Rejestrując się na tych platformach będziesz mógł wygenerować linki partnerskie i nawiązać współpracę z wieloma sklepami, które na pewno mają w swojej ofercie produkty których używasz tworząc potrawy do swoich przepisów.

Na afiliacji można zarobić od kilku do kilkudziesięciu procent od każdej transakcji, w zależności od tego jaki produkt polecasz.

> Sprzedaż ebooka lub kursu

Na swoim blogu możesz zarabiać za pomocą sprzedaży lekcji gotowania. Nagrywaj lekcje online i udostępniaj je w formie płatnej subskrypcji. Możesz też napisać książkę z przepisami.

Jak skonfigurować sklep na blogu?

W tym celu potrzebujesz dodatkowej wtyczki którą trzeba zainstalować. Jest to darmowe narzędzie i nazywa się WooCommerce

Poniżej mały przykład jak może wyglądać potencjalnie twoja zakładka z płatnymi produktami na blogu.

zrodlo: zdrowaforma.pl

Kanał na Youtube

Kanał i blog świetnie się uzupełniają, z obydwu tych źródeł możesz przekierowywać swoich użytkowników. Na Youtube są już miliony odbiorców, więc dobierając odpowiednie słowa kluczowe wraz z przyciągającą miniaturką – jesteś w stanie dosyć szybko pozyskiwać wyświetlenia filmów.

Osoby na YT możesz poprosić o przejście na bloga po więcej przepisów, a także zachęcić ich do zapisania się do listy mailingowej. W ten sposób zaczynasz budować wartościowe grono użytkowników wokół twojej internetowej marki.

Filmy na Youtube potrafią też generować całkiem przyzwoite zarobki. Tutaj przykładem jest kanał Menu Dorotki – kanał ma około 80 tyś wyświetleń dziennie i generuje do 8 tys. dolarów miesięcznie. (źródło socialblade)


Kilka słów na koniec

W tym blogu postarałem się jak tylko mogłem odpowiedzieć na pytanie jak założyć bloga kulinarnego i zarabiać na nim fajne pieniądze. Mam nadzieję, że wiedza przekazana w tym artykule będzie dla Ciebie przydatna. Pamiętaj, blog to maraton – nie poddawaj się za szybko i systematycznie dodawaj treści.

Wykonaj pierwszy krok i przejdź przez cały proces który opisałem na blogu. Jeśli masz jakieś pytania zostaw komentarz, chętnie udzielę odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Zamów hosting i domenę na Hostinger – odbierz promocyjną cenę

Zobacz również inne wpisy:


Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *