Cyfrowy Bloger

Jakie produkty cyfrowe sprzedawać – wstęp

Produkty cyfrowe z roku na rok osiągają rekordowe poziomy sprzedaży. Nie można ich fizycznie dotknąć, ale wszyscy je konsumują. Od filmów po e-booki, kursy online i nie tylko. Wielu przedsiębiorców buduje firmy które oparte są wokół dóbr niematerialnych i można zauważyć wzrost ich popularności. Łatwość dystrybucji to tylko jedna z niewielu zalet tego rodzaju produktów. Zapraszam Cię do lektury w której przedstawię jak sprzedawać produkty cyfrowe w 2022 roku.

Produkty cyfrowe – co to jest?

Produkt cyfrowy to najczęściej nośnik, który można wielokrotnie sprzedawać i dystrybuować online – bez konieczności posiadania zapasów. Istnieje tylko w formie cyfrowej i jest pozbawiony fizycznej postaci. Produkty te często są tworzone w formacie plików cyfrowych do pobrania. PDF, MP3, oprogramowania, strony internetowe, filmy, wtyczki, szablony, aplikacje.

Jak sprzedawać produkty cyfrowe

Wykres przedstawiający wzrost wartości rynku e-booków.

Dlaczego powinieneś skupić się na produktach cyfrowych w e-biznesie

 • Niskie koszty początkowe – nie ma konieczności posiadania stanu magazynowego

  , nie ponosisz kosztów wysyłki.

 • Wysokie marże. Większość wygenerowanego przychodu jest zyskiem.
 • Duże możliwości automatyzacji sprzedaży. Zamówienie może trafić do klienta w ciągu kilku sekund, w związku z tym zaoszczędzony czas można poświęcać np na marketing.
 • Masz możliwość zgarnięcia kawałka “tortu” który łącznie ma być wart 375 miliardów do 2026 roku. (źródło)

Wyzwania, z którymi możesz się zmagać

  • Przede wszystkim, konkurujesz z darmowymi treściami – które są ogólnodostępne w sieci. Jest więc szansa, że klienci będą w stanie znaleźć darmową alternatywę – dla tego co sprzedajesz. Dobrze jest więc przemyśleć specyfikę oraz niszę w której będzie się operować.
  • Produkty cyfrowe są podatne na piractwo/kradzież lub niedozwoloną dystrybucje osób trzecich.
  • Chcąc sprzedawać w mediach społecznościowych – trzeba się dostosować do polityki handlowej.

 

Topowe produkty cyfrowe, które możesz sprzedawać

Jak sprzedawać produkty cyfrowe

Jakie produkty cyfrowe sprzedawać

1. Kursy w formie ebooków

E-booki to jeden z najbardziej popularnych produktów cyfrowych. Są stosunkowo tanie w produkcji, w porównaniu do tradycyjnych książek. Wymagają jedynie tekstu pisanego z użyciem obrazów. Można je łatwo rozpowszechniać na platformach typu amazon, etsy lub na własnej stronie internetowej. W przystępny sposób są konsumowane – możesz je czytać na e-czytnikach, komputerach, tabletach czy smartfonach. Tworząc kurs w tej formie możesz udostępniać wszystko na czym się znasz lub czym się pasjonujesz, wykorzystasz e-booka w celu edukacji, doradztwa lub po prostu wyselekcjonujesz istniejące już treści – które finalnie sprzedasz. E-book może być bardziej rozwinięty i uatrakcyjniony, wkładając w niego nieco więcej pracy możesz dorzucić tam prezentację lub  video w którym wyjaśniasz dane zagadnienia.

2. Płatne subskrypcje treści

Zamiast sprzedawać indywidualne produkty cyfrowe możesz je połączyć i umieścić jako płatne tresći premium, za który dostęp trzeba zapłacić. Takie podejście do sprzedaży e-produktów jest dobrą opcją, w momencie gdy planujesz rozwijać bibliotekę treści premium lub gdy jesteś ekspertem w danej wąskiej niszy i artykuły które publikujesz dają więcej korzyści twoim użytkownikom.

Treści premium możesz wdrożyć na swoim blogu, a tutaj napisałem jak takiego bloga założyć i zacząć go monetyzować

treści premium

3. Cyfrowe usługi

Produkty cyfrowe mogą pomóc innym profesjonalistom w wykonywaniu różnych zadań – które albo wykraczają poza ich kompetencje, albo zajmują dużo czasu. Tutaj możesz sprzedawać określone rozwiązania cyfrowe do określonej grupy odbiorców.

Platforma fiverr – to amerykański marketplace tego typu usług – możesz tam podejrzeć cały zakres usług i narzędzi który i ty możesz wykonywać. Jeśli masz umiejętności, zarejestruj się i zaoferuj swoje usługi, jeśli jesteś w tym dobry – szybko pojawią się pierwsi klienci.

Jak sprzedawać produkty cyfrowe - fiverr

4. Muzyka i dzieła sztuki

Jeśli jesteś muzykiem, artystą lub fotografem – to możesz sprzedawać swoje dzieła lub prawa do nich w wersji cyfrowej. Muzyk może sprzedawać dzwonki swoich najlepszych piosenek wraz ze swoim towarem. Grafik może zamienić swoją sztukę w materiały do wydrukowania, tapety na telefon lub produkty do drukowania na żądanie. Co więcej, twoje umiejętności są stale poszukiwane, a ludzie chętnie zapłacą za to, co masz do zaoferowania. Projektowanie uległo digitalizacji i zaczęło być dochodowym biznesem. Warto sprawdzić Instagram – coraz to większa liczba artystów pokazujących tam swoje prace jest tego dowodem.

Przykłady artystycznych i muzycznych produktów cyfrowych:

 • Fototapety z własnymi zdjęciami
 • Ikony aplikacji na smartfony
 • Obrazy i plakaty cyfrowe
 • Wizytówki
 • Zestawy Brandingowe
 • Makiety zdjęć/grafiki do mediów społecznościowych
 • Czcionki
 • Prawa autorskie do własnych melodii, które są wykorzystywane np. na Youtube

 

 

 

 

 

 

 

 

Categories

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *